Strona: Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej "Połoniny" / Informator Politechniki Rzeszowskiej

Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej "Połoniny"

To zespół artystyczny reprezentujący Politechnikę Rzeszowską oraz Rzeszów w kraju i za granicą. Założony został w 1969 r. Zespół występował na czterech kontynentach, prezentując swój program podczas prawie 2500 koncertów. W 1995 r. reprezentował Polskę na jubileuszu 3000-lecia Jerozolimy w Izraelu, wydarzeniu o zasięgu światowym.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stanowią  główną część ponadstuosobowego zespołu, w skład którego wchodzą cztery grupy taneczne, grupa wokalna oraz kapela. Zespół „Połoniny” jest laureatem wielu krajowych oraz międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Otrzymał liczne medale, odznaczenia i wyróżnienia. Najważniejsze z nich to: „Grand Prix” na Ogólnopolskim Festiwalu Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca (Katowice–Sosnowiec 1980 r.), Nagroda i medal im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” (2009 r.) oraz odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2019 r.).

poloniny-img_8993.jpg