Strona: Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej / Informator Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego ma długoletnie tradycje lotnicze, sięgające końca lat 70. Tu kształcą się studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności „pilotaż”.

Szkolenie odbywa się według programu szkolenia zintegrowanego do licencji ATPL(A) (Airline Transport Pilot (Aeroplane)), spełniającego wymagania przepisów europejskich, zatwierdzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Absolwent uzyskuje licencję pilota samolotowego zawodowego CPL(A) (Commercial Pilot License (Aeroplane)) z uprawnieniami do lotów według wskazań przyrządów – IR (Instrumental Rating) oraz na samolotach wielosilnikowych – ME (Instrument Rating/ Multi Engine). Program zawiera szkolenie w załodze wieloosobowej MCC (Multi Crew Cooperation) oraz UPRT, tj. zapobieganie i wyprowadzanie samolotu z sytuacji krytycznych (Upset Prevention and Recovery Training). Uprawnienia te składają się na tzw. zamrożoną licencję pilota samolotowego liniowego (ATPL(A) frozen) i umożliwiają podjęcie pracy pilota w przewozach lotniczych w kraju i za granicą, po uprzednim „odmrożeniu” licencji w ramach szkolenia organizowanego przez danego przewoźnika lotniczego, które uprawnia do pilotowania konkretnego typu statku powietrznego. Po spełnieniu określonych warunków studenci pilotażu mogą odbyć szkolenie zaznajamiające z samolotem o napędzie odrzutowym JOC (Jet Orientation Course). Szkolenie jest powiązane z programem studiów na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Szkolenia praktyczne, które odbywają się na nowoczesnych samolotach i szkoleniowych urządzeniach symulacji lotu klasy FNPT II MCC, są prowadzone przez kadrę ośrodka oraz pilotów z linii lotniczych. Na symulatorach studenci uczą się procedur nawigacyjnych oraz prawidłowego postępowania w sytuacjach awaryjnych. Podczas szkolenia systemem zintegrowanym student ma zapewnione ponad 150 godzin lotów w powietrzu oraz ponad 70 godzin na symulatorze. W strukturze OKL-u funkcjonują certyfikowane organizacje: ATO – szkolenie pilotów, CAMO – zarzadzanie ciągłą zdatnością do lotów, AMO – obsługa techniczna, MTO – szkolenie mechaników lotniczych obsługi.

Infrastruktura Ośrodka jest zlokalizowana na terenie własnego lotniska EPRJ, w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego Rzeszów–Jasionka EPRz. Obejmuje m.in. utwardzoną drogę startową o długości 900 m, stację paliw, drogi kołowania, hangar oraz budynek na symulatory lotów. OKL posiada samoloty: Socata TB-9 Tampico, Piper PA-28 Arrow, Zlin 242 L, Piper PA-34 Seneca V. Lotnisko Politechniki Rzeszowskiej ma status użytku wyłącznego z przeznaczeniem do wykonywania lotów VFR w dzień i w nocy. W ośrodku wyszkolono około 900 pilotów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Ośrodka Kształcenia Lotniczego

dsc_9508.jpg