Strona: Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej / Informator Politechniki Rzeszowskiej

Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej

Akademicki Ośrodek Szybowcowy zlokalizowany jest w Bezmiechowej, u podnóża Gór Słonnych. Pod względem ukształtowania terenu i warunków klimatycznych Bezmiechowa jest miejscem specyficznym na skalę światową. Infrastruktura ośrodka znajduje się na wysokości ponad 600 m n.p.m., co odwiedzającym daje możliwości podziwiania najpiękniejszej panoramy Bieszczadów.

Bezmiechowa to kolebka polskiego szybownictwa, nazywana „świętą górą szybowników”. Przed wojną działała tu słynna szkoła szybowcowa – ośrodek Politechniki Lwowskiej i Aeroklubu Lwowskiego. To tu zostały ustanowione rekordy Polski i świata. Najbardziej znany jest lot Tadeusza Góry, który w 1938 r. pokonał na szybowcu PWS-101 dystans 577,8 km, startując z Bezmiechowej i lądując pod Wilnem. Za wyczyn ten jako pierwszy na świecie pilot szybowcowy otrzymał najwyższe odznaczenie dla szybowników – Medal Lilienthala. Rok wcześniej Wanda Modlibowska, startując z Bezmiechowej, ustanowiła na szybowcu Komar kobiecy rekord świata w długotrwałości lotu – 24 godz. i 14 min. Ten wspaniały okres przerwała II wojna światowa. W wyniku działań wojennych infrastruktura została całkowicie zniszczona, a ostateczna likwidacja nastąpiła w 1951 r.

Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej został oddany do użytku w 2004 r. Od 2021r. funkcjonuje w nim Laboratorium Badania Konstrukcji Lotniczych i Kosmicznych, którego celem jest realizacja prac naukowo-dydaktycznych i projektów naukowych w zakresie lotniczym, kosmicznym oraz innych według potrzeb Politechniki Rzeszowskiej.

Dodatkowo, Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej wszystkim zainteresowanym pasjonatom lotnictwa oferuje loty szkolne od podstaw do licencji pilota szybowcowego oraz zaawansowane loty treningowe z wykorzystaniem prądów termicznych, zboczowych i falowych. W ofercie są też szkolenia na mechaników lotniczych (szybowce) oraz operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Loty szybowcowe przeprowadzane są z użyciem techniki startu za wyciągarką pod stok, startu grawitacyjnego i z lin gumowych.

Do ośrodka należą m.in. górskie lądowisko Bezmiechowa, hangar szybowcowy z zapleczem warsztatowym, Domek Pilota oraz budynek główny z zapleczem dydaktycznym i bazą noclegową. Sprzęt lotniczy na wyposażeniu AOS Bezmiechowa to dwusterowe szybowce szkolne SZD-50 Puchacz i SZD-9 Bocian, dwa dwusterowe szybowce szkolno-treningowe PW-6, jednosterowe szybowce szkolno-treningowe SZD-30 Pirat i SZD-51 Junior, szybowiec treningowy Astir CS77 oraz wyczynowy Discus CS i replika zabytkowej Salamandry.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Akademickiego Ośrodka Szybowcowego

vffbbtbpng.jpg